Náš mozog tvorí asi miliarda neurónov, toľko ako je hviezd v Mliečnej dráhe. Signály medzi bunkami sa pohybujú rýchlosťou závodného auta až 360 km za hodinu.
Kedysi sa verilo, že mozog dosahuje plnú kapacitu v strednom veku, ale výskumy ukazujú, že vďaka neuroplasticite sa náš mozog neustále prispôsobuje a vytvára nové neurónové spojenia po celý život.
Kedykoľvek sa učíte niečo nové, mozog reorganizuje a vytvára nové synaptické spojenia. Čím viac túto schopnosť trénujete, tým je mozog efektívnejší pri riešení problémov a zapamätávaní informácií.
Aj keď kapacita našej pamäti nie je nekonečná, mozgová plasticita umožňuje reorganizáciu informácií a ich lepšie uloženie, čo znamená, že môžeme zlepšiť naše schopnosti zapamätať si dôležité informácie.
Pravidelný tréning pamäti, napríklad riešenie krížoviek alebo učenie sa nových jazykov, stimuluje rast neurónových spojení a zlepšuje schopnosť mozgu prispôsobiť sa novým výzvam.
Udalosti spojené so silnými emóciami si pamätáme lepšie, pretože emocionálne stavy aktivujú amygdalu, časť mozgu, ktorá je prepojená so spracovaním pamäťových stôp.
Podobne ako svaly, aj mozog potrebuje pravidelný tréning. Čím viac ho používate na komplexné úlohy, tým silnejšia sa stáva jeho kapacita na pamäť a učenie.